Vyhledej
Karate-DO > Doprava

Vlaky společnosti ARRIVA nahradí na lince R 14 (Pardubice - Liberec) České dráhy

Redakce / 6.10.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Společnost Arriva nabídla ve veřejné soutěži na sedm let o 302 milionů výhodnější nabídku než České dráhy. Zároveň garantuje, že od půlky prosince 2020 obsluhu této trati zvládne s kvalitními vlaky a personálem.
 

Upřednostnit společnost ARRIVA před Českými drahami u linky z Pardubic přes Liberec do Ústí nad Labem se na ministerstvu dopravy rozhodli na základě porovnání nabídek a ověření ceny na trhu. 

ARRIVA v kraji nejen na kolejích

Společnost ARRIVA vlaky s.r.o. bude provozovat linku R14 Pardubice – Liberec – Ústí nad Labem za 176 milionů ročně, celková kompenzace v rámci sedmileté smlouvy tak bude činit 1,238 miliardy korun v současné cenové úrovni. Společnosti ARRIVA se tak podařilo vrátit do osobní přepravy ve východních Čechách poté, co nevyhrála ani jeden tendr na provoz autobusových linek vypsaným Královéhradeckým krajem (provoz od roku 2021 na 10 let). Ve Dvoře Králové či v Trutnově má společnost stále platnou smlouvu i na provoz MHD, ve Dvoře Králové do konce roku 2020. V listopadu 2020 město odkoupilo od společnosti ARRIVA autobusové nádraží ve Dvoře Králové, ovšem bez budovy, ke které má město předkupní právo. 

Změny v jízdním řádu

Dle dostupných informací bude jízdní řád bude téměř shodný s tím současným, počet spojů se nemění, cestující tak budou moci dál využívat stejné spojení jako dosud. Jízdenky bude možné si koupit za tarif Arrivy, v jednotlivých úsecích budou platit i jízdní doklady IDOL a IREDO. Cestující, který bude chtít jet vlaky různých dopravců, bude moci využít i státní jednotnou jízdenku bez ohledu na dopravce.

Nyní je na trati výluka v úseku Bílá Třemešná-Stará Paka až do 25. listopadu 2020.

Vlaky ARRIVA

Na rychlíkovou linku R14 z Liberce do Pardubic a do Ústí nad Labem vyjedou vlaky, které cestující znají z rychlíků splečnosti ARRIVA na trati z Prahy do Tanvaldu, Českých Budějovic, Kladna nebo z trasy Kolín – Šluknov. Dle prohlášení tiskového mluvčí prošla všechna vozidla rekonstrukcí a mají dvě toalety s uzavřeným systémem (exkrementy už nebudou padat na koleje). Jedna z toalet bude přístupná i zdravotně znevýhodněným podle TSI norem. "Vlaky nabízejí pohodlná sedadla první třídy, vodu na pití zdarma, připojení k WIFI nebo možnost dobít si drobnou elektroniku a online sledovat polohu vlaku v turistické mapě na velkých panelech. Za jízdenku zaplatí cestující třeba i kartou, stejně jednoduše jako pípnutím v obchodě za nákup. Vlaky jsou velkoprostorové s tichým oddílem, místem pro kočárky nebo i jízdní kola, sdělil portálu kralovedvorsko.cz Jan Holub, tiskový mluvčí skupiny ARRIVA ČR. 

Uvolňování železničního trhu v ČR

K liberalizaci železniční dopravy zavazuje evropské právo, tzv. IV. železniční balíček, který stanovuje, že po roce 2023 se musí smlouvy i v oblasti železniční dopravy uzavírat na základě soutěží. Cílem ministerstva je železniční trh uvolňovat postupně. Soukromí dopravci tak doposud získali celkem sedm linek, České dráhy nadále zajištují drtivou většinu linek dálkové dopravy. Díky novým smlouvám se ušetřilo přes 300 milionů korun. 

Přehled státem objednávaných linek (od prosince 2020)

Dopravce ARRIVA vlaky

•        R21 Praha – Tanvald

•        R22 Kolín – Nový Bor

•        R24 Praha – Rakovník

•        R26 Praha – Písek – České Budějovice

•        R14 Pardubice – Liberec – Ústí nad Labem

Dopravce GW Train Regio

•        R25 Plzeň – Most

Dopravce RegioJet

•        R8 Brno – Bohumín 

Dopravce České dráhy

Zajišťuje na základě tzv. „velké“ smlouvy nadále dopravu na naprosté většině linek dálkové dopravy. Mimo to jsou s ním sjednány samostatné smlouvy na linkách:  

•        Ex2 Praha – Olomouc – Slovensko a R18 Praha – Luhačovice

•        R13 Brno – Břeclav - Olomouc

•        R27 Olomouc – Krnov – Ostrava

•         R29 Cheb – státní hranice směr Nürnberg

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Ministerstvo dopravy, Královéhradecký kraj, skupina ARRIVA ČR.

 

Související články
České dráhy omezují dočasně nabídku dálkových vlaků
Ve Dvoře Králové budou jezdit nové autobusy MHD

 
Vaše komentáře
lze jen doufat?, 8.10.2020 12:34, Reagovat
Dobrý den. Pokud pomineme tu současnou dobu s koronavirem,úbytkem cestujících,výlukami atd. pak lze jen doufat,že nenastanou v prosinci takové horory na kolejích ,jako loni při nástupu Arrivy na některé linky ,kdy to vypadalo na kolaps.Nové soupravy to nejsou,ale snad na Liberec budou alespoň klimatizované.Pro pohodlí cestujících by to krok dopředu měl být.
 
 
Přečteno 1237x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
KontaktKARATE - DO
 
Dvůr Králové nad Labem

 
Nábor nových členů probíhá v září každý rok. 
Přijímáme chlapce i dívky ve věku od 7 let.
Cvičíme v tělocvičně ZŠ v ulici Komenského, Dvůr Králové n. L.
Pondělí 16.30 - 17.30 hod.
Pátek 16.00 - 17.00 hod.
 
Bližší informace Vám poskytne šéftrenér oddílu Petr Kocmánek na e-mailové adrese: karatedo.dknl@seznam.cz


Oddíl podporují:
  

  

Facebook skupina Karate-do
Staňte se členem naší skupiny na facebooku.
Kalendář akcí