Vyhledej
Karate-DO > Turistika > ZOO a Safari

Umělé oplodnění nosorožců bílých severních se děje i díky pracovníkům dvorské zoo

Redakce / 26.08.2019, Dvůr Králové nad Labem
V keňské rezervaci Ol Pejeta se stala výjimečná věc: odborníci včetně těch ze Safari Parku Dvůr Králové provedli další z kroků umělé techniky reprodukce nosorožců bílých severních, ze kterých zbyly na světě jen dvě samice: Nájin a Fatu. Ze samic odebrali deset vajíček a sedm z deseti (čtyři od Fatu a tři od Nájin) a ty se podařilo v neděli 25. srpna v Itálii uměle oplodnit zamrazeným spermatem dvou uhynulých samců severních bílých nosorožců, Suniho a Sauta.
Na světě žijí pouze dvě poslední samice nosorožce bílého severního – Nájin a Fatu. Tým špičkových veterinářů samicím odebral v srpnu 2019 vajíčka a dopravil je do Evropy. Jedná se o jedinou naději těchto nosorožců na přežití.  Umělé techniky reprodukce musejí být pro ně však speciálně vyvinuty. I tento zákrok byl u severních bílých nosorožců proveden vůbec poprvé. V keňské rezervaci Ol Pejeta ho společně provedli odborníci Safari Parku Dvůr Králové, Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat v Berlíně (IZW), společnosti Avantea, rezervace Ol Pejeta a vládní organizace Kenya Wildlife Service (KWS).

V neděli 25. srpna 2019 se vajíčka podařilo uměle oplodnit zamrazeným spermatem dvou uhynulých samců severních bílých nosorožců, Suniho a Sauta za použití metody ICSI (Intra Cytoplasm Sperm Injection) v italské laboratoři Avantea v Kremoně. Je to nezbytný krok k budoucímu vytvoření embrya, které může být zamrazeno a později vloženo do náhradní matky,  a to samice nosorožce bílého jižního, která ho donosí.


"Doufám, že tímto krokem začíná nové éra, ve které lidé konečně pochopí, že ochrana přírody není luxus, ale naprostá nezbytnost,” říká Richard Vigne, ředitel rezervace Ol Pejeta. 

Odebrání vajíček

Vyvinutí celé procedury trvalo několik let. "Jak samotný postup, tak některé nástroje musely být navrženy a připraveny na míru těmto zvířatům,” uvedli profesor Thomas Hildebrandt z IZW Berlín a David Ndeereh z Kenya Wildlife Service, kteří společně vedli zákrok, při němž se podařilo každé ze samic odebrat pět vajíček. Ukázalo se tak, že obě samice stále cyklují.

K zákroku byla použita speciální sonda a ultrazvuk. Sondou s jehlou veterináři odebrali dosud nevyzrálá vajíčka (oocyty) přímo z vaječníků, zatímco zvířata byla celou dobu pod celkovou narkózou. Celá akce je výsledkem mnohaletého výzkumu, vývoje speciálních nástrojů a také trénování odběru vajíček na příbuzných nosorožcích bílých jižních chovaných v evropských zoologických zahradách.

“Musím poděkovat kolegům ze Salzburgu, Budapešti, Chorzówa, Pairi Daisa parku a dalších evropských zoologických zahrad. Umožnili na jejich nosorožcích vyzkoušet odběr vajíček a tím významně posunout celý projekt. Včerejší zákrok dokazuje, že prvotřídní spolupráce mezi vědci, odborníky ze zoologických zahrad a ochranáři působícími přímo v terénu může pomoci i druhům, které jsou bezprostředně ohroženy vyhynutím,” dodává Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové, odkud obě samice pocházejí.


Plodní i po smrti

Právě Nájin a Fatu s dalšími dvěma samci byli v prosinci 2009 v rámci partnerství dvorského safari parku, rezervace Ol Pejeta a Kenya Wildlife Service převezeni do Keni. V té době se předpokládalo, že africké prostředí podpoří jejich reprodukci. Navzdory tomu, že páření mezi zvířaty opravdu proběhlo, samice nikdy úspěšně nezabřezly. “Vzhledem k nepříznivým výsledkům vyšetření obou samic v roce 2014 jsme došli k závěru, že ani jedna z nich není schopná přirozeně zabřeznout a ani donosit mládě,” říká Robert Hermes z IZW Berlín. Dva samci, Suni a Sudán, uhynuli v roce 2014 a 2018. Jejich sperma bylo však uchováno k dalšímu použití pro chvíli, kdy bude dosáhnuto dostatečného pokroku ve vývoji umělých metod reprodukce. Oba by tak mohli i po smrti předat své geny dál budoucí generaci severních bílých nosorožců.

BioRescue - vědecký projekt na záchranu zvířat

Odběr vajíček z nosorožčích samic je součástí mezinárodního výzkumného projektu s názvem “BioRescue”. Cílem projektu přitom není pouze vytvoření embrya v laboratoři z odebraných vajíček a spermatu, ale zahrnuje rovněž výzkum vývoje pohlavních buněk z kmenových buněk nosorožců. V rámci této části projektu jsou zkoumány možnosti přetvoření obyčejných tělních buněk z uchovaných vzorků (z kůže, srsti apod.) z nosorožců bílých severních na tzv. indukované pluripotentní buňky (jedná se o buňky, ze kterých se může dále vytvořit jakákoli jiná tělní buňka), a poté na primordiální zárodečné buňky (buňky specializované na založení nového jedince). Ze zárodečných buněk mohou vědci poté v laboratoři vyvinout vajíčko nebo spermii – to vše za účelem budoucího zvýšení genové pestrosti nově vznikající populace nosorožců bílých severních.

Výzkum kmenových buněk má za “BioRescue” konsorcium na starosti Max Delbrückovo centrum molekulární medicíny (Německo), Kyushu University (Japonsko) a Northwestern University (USA). Součástí výzkumu je rovněž řešení etických otázek týkající se celého projektu, které vedou odborníci z Univerzity Padova v Itálii.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park Dvůr Králové

Související články
Výzkumák se vrací do zoo. O jeho podpoře rozhodnou krajští zastupitelé
Nosorožci jedou ze Dvora Králové do Rwandy. Cesta začala dnes ráno
Ve dvorské zoo přibyl nosorožec: čtyřletá samice nosorožce bílého jižního přijela z Francie
Vaše komentáře

Přečteno 1669x
 
Kontakt



KARATE - DO
 
Dvůr Králové nad Labem

 
Nábor nových členů probíhá v září každý rok. 
Přijímáme chlapce i dívky ve věku od 7 let.
Cvičíme v tělocvičně ZŠ v ulici Komenského, Dvůr Králové n. L.
Pondělí 16.30 - 17.30 hod.
Pátek 16.00 - 17.00 hod.
 
Bližší informace Vám poskytne šéftrenér oddílu Petr Kocmánek na e-mailové adrese: karatedo.dknl@seznam.cz


Oddíl podporují:
  

  

Facebook skupina Karate-do
Staňte se členem naší skupiny na facebooku.
Kalendář akcí